TripsController :: showTrip
Request
GET Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| id_parametre | "2" |
| id_voyage_serveur | "346" |
| langue | "fr" |
| nom_voyage | "Marbella et Puerto Banus" |
POST Parameters
No POST parameters
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "App\Controller\TripsController::showTrip" |
| _route | "showTrip" |
| _route_params | [] |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,image/avif,image/webp,image/apng,*/*;q=0.8,application/signed-exchange;v=b3;q=0.7" |
| accept-encoding | "gzip" |
| accept-language | "zh-CN,zh;q=0.9,en-US;q=0.8,en;q=0.7" |
| cache-control | "no-cache" |
| connection | "keep-alive, close" |
| host | "www.peoplewhotravel.com" |
| pragma | "no-cache" |
| upgrade-insecure-requests | "1" |
| user-agent | "Mozilla/5.0 (iPhone; CPU iPhone OS 13_2_3 like Mac OS X) AppleWebKit/605.1.15 (KHTML, like Gecko) Version/13.0.3 Mobile/15E148 Safari/604.1" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "no-cache, private" |
| content-type | "text/html; charset=UTF-8" |
| date | "Wed, 11 Feb 2026 10:52:21 GMT" |
| x-debug-token | "9144ba" |
Cookies
Request Cookies
No request cookies
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
| Key | Value |
|---|---|
| Created | "Wed, 11 Feb 26 11:52:21 +0100" |
| Last used | "Wed, 11 Feb 26 11:52:21 +0100" |
| Lifetime | "0" |
Session Attributes
| Attribute | Value |
|---|---|
| last_activity_time | 1770807141 |
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "true" |
| APP_ENV | "dev" |
| APP_SECRET | "d52a3329b7d7a55ec91de86b71d523bc" |
| DATABASE_URL | "mysql://papillon:capatl2018@127.0.0.1:3306/papillon" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| CONTEXT_DOCUMENT_ROOT | "/srv/d_bouznika/www/papillon_v4/public/" |
| CONTEXT_PREFIX | "" |
| DOCUMENT_ROOT | "/srv/d_bouznika/www/papillon_v4/public/" |
| GATEWAY_INTERFACE | "CGI/1.1" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,image/avif,image/webp,image/apng,*/*;q=0.8,application/signed-exchange;v=b3;q=0.7" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip" |
| HTTP_ACCEPT_LANGUAGE | "zh-CN,zh;q=0.9,en-US;q=0.8,en;q=0.7" |
| HTTP_CACHE_CONTROL | "no-cache" |
| HTTP_CONNECTION | "keep-alive, close" |
| HTTP_HOST | "www.peoplewhotravel.com" |
| HTTP_PRAGMA | "no-cache" |
| HTTP_UPGRADE_INSECURE_REQUESTS | "1" |
| HTTP_USER_AGENT | "Mozilla/5.0 (iPhone; CPU iPhone OS 13_2_3 like Mac OS X) AppleWebKit/605.1.15 (KHTML, like Gecko) Version/13.0.3 Mobile/15E148 Safari/604.1" |
| PATH | "/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin" |
| PHP_SELF | "/index.php" |
| QUERY_STRING | "langue=fr&id_voyage_serveur=346&nom_voyage=Marbella%20et%20Puerto%20Banus&id_parametre=2" |
| REDIRECT_HTTPS | "on" |
| REDIRECT_QUERY_STRING | "langue=fr&id_voyage_serveur=346&nom_voyage=Marbella%20et%20Puerto%20Banus&id_parametre=2" |
| REDIRECT_SSL_TLS_SNI | "www.peoplewhotravel.com" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REDIRECT_URL | "/Trips/showTrip" |
| REMOTE_ADDR | "49.51.183.75" |
| REMOTE_PORT | "34034" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1770807141 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1770807141.5614 |
| REQUEST_URI | "/Trips/showTrip?langue=fr&id_voyage_serveur=346&nom_voyage=Marbella%20et%20Puerto%20Banus&id_parametre=2" |
| SCRIPT_FILENAME | "/srv/d_bouznika/www/papillon_v4/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/index.php" |
| SERVER_ADDR | "217.70.189.162" |
| SERVER_ADMIN | "contact@cap-atlantic.com" |
| SERVER_NAME | "www.peoplewhotravel.com" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SIGNATURE | "<address>Apache/2.4.25 (Debian) Server at www.peoplewhotravel.com Port 443</address>\n" |
| SERVER_SOFTWARE | "Apache/2.4.25 (Debian)" |
| SSL_TLS_SNI | "www.peoplewhotravel.com" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_ENV,APP_DEBUG,APP_SECRET,DATABASE_URL" |